Ignum.cz » Slovníček pojmů

Slovnik

A B C D E F H I J L M N O P R S T U V W Z

V

VDS

VDS: virtuální dedikované servery disponují prakticky identickou funkčností jako dedikované servery, ale jejich pořízení je výrazně levnější. Tato technologie umožňuje úplnou virtualizaci, tedy rozdělení serveru na několik virtuálních strojů, které může zákazník plně administrovat i konfigurovat. Činnost jednotlivých serverů je naprosto oddělena a virtuální prostředí se v podstatě neliší od skutečného dedikovaného serveru.

Vlastník domény

Vlastník domény – je oprávněnou osobou využívat doménové jméno, které ma registrované u registrátora domén (např. ignum.cz). Pro české domény .cz je hlavním registrem těchto jmen http://www.nic.cz.

Vlastník domény je oprávněn k provádění následujícím úkonů:

  • změně držitele doménového jména
  • změně/přidání/o­debrání administrativního kontaktu doménového jména
  • změně/přidání/o­debrání nssetu
VPN

VPN (Virtual Private Network) – prostředek(sof­tware) k propojení několika počítačů prostřednictvím (veřejné) nedůvěryhodné počítačové sítě. Lze tak snadno dosáhnout stavu, kdy spojené počítače budou mezi sebou moci komunikovat, jako kdyby byly propojeny v rámci jediné uzavřené privátní (a tedy důvěryhodné) sítě. Při navazování spojení je totožnost obou stran ověřována pomocí digitálních certifikátů, dojde k autentizaci, veškerá komunikace je šifrována, a proto můžeme takové propojení považovat za bezpečné.

VPS

VPS je zkratka pro Virtuální Privátní Server. Jde o službu založenou na provozu několika plnohodnotných serverů s vlastními operačními systémy v rámci jednoho fyzického serveru.

Webcontrol

1362.6408576965ms -- 15000.0546875KB