Ignum.cz » Slovníček pojmů

Slovnik

A B C D E F H I J L M N O P R S T U V W Z

A

Administrativní kontakt

Administrativní kontakt – slouží pro správce domény, například pokud je spravována jinou osobou, než vlastníkem domény.

Může provádět následující operace:

 • změna/přidání/o­debrání administrativního kontaktu doménového jména
 • změna/přidání/o­debrání sady jmenných serverů
 • na její emailovou adresu je zasíláno auth-info pro transfer
Alias

Doménový alias je druhý názvu serveru, který nemá svůj vlastní webový prostor, ale pokud ho někdo hledá na Internetu, tak se automaticky nasměruje na web ke kterému je tento alias zřízen a nastaven. Doména pro alias musí být také zaregistrována. Např. virtuální server www.ignum.cz má alias nebo taky forwarding domény www.ignum.com. Místo pojmu alias se také používá forwarding domény, tedy přesměrování domény na jiný server.

Emailový alias nebo-li druhý název schránky, jejíž pošta dochází do původní schránky. Může se jednat např. o jmenný alias, tedy schránka koudelka@domena.cz, může mít jako alias název petr.koudelka@do­mena.cz nebo objednavky@do­mena.cz. Je možné si zřídit libovolný počet dalších samostatných e-mail adres, aliasů nebo si nastavit přesměrovávání pošty (forwarding) na vaše stávající adresy, atd.

Antispam

Antispam poskytuje obranu proti spamu, stejně jako proti emailovým virům v přílohách, které nyní sdílejí mnoho vlastností právě s běžnými spamy.

Antivir

Antivir je počítačový software, který slouží k identifikaci, odstraňování a eliminaci počítačových virů a jiného škodlivého software (malware). K zajištění této úlohy se používají dvě techniky: prohlížení souborů na lokálním disku, které má za cíl nalézt sekvenci odpovídající -definici některého počítačového viru v databázi

 • detekcí podezřelé aktivity nějakého počítačového programu, který může značit infekci. Tato technika zahrnuje analýzu zachytávaných dat, sledování aktivit na jednotlivých portech či jiné techniky.
ASP

ASP (Active Server Pages) je skriptovací platforma společnosti Microsoft, primárně určená pro dynamické zpracování webových stránek na straně serveru. Její nástupce, ASP.NET, lze chápat jako širší a komplexnější technologii, která se od ASP v mnoha ohledech liší.

AUTH-ID

AUTH-ID (autorizační heslo) pro transfer (převod) domény. Slouží k převodu např. národních národních domén(.cz, .us,.pl) a generických (.com .net .org .info .biz .us .name). Nicméně se nejedná o pravidlo. Některé státy mají vlastní pravidla pro transfer (.de , .sk), je proto se o možnostech transferu informovat.

AWStats

Statistiky AWStats zachycují provoz na doméně 2. řádu a zobrazují širokou škálu informací o přístupech na prezentaci. K dispozici jsou na adrese statistika-aw.jémnodomény.tld (kde tld představuje koncovku Vaší domény např. *.com, *.cz apod.)

Zodpoví na otázky:

 • Z které stránky vaší prezentace lidé nejčastěji opouštějí Váš web?
 • Přes kterou stránku vaší prezentace návštěvníci nejčastěji přicházejí?
 • Kolik procent lidí na vaší prezentaci stráví jak dlouhou dobu?
 • Z kterého internetového vyhledávače k vám přijde kolik lidí?
 • Jaké výrazy návštěvníci podle statistik Awstats hledali ve vyhledávačích (přes co se k vám dostali) a kolikrát?
 • Kolik z nich mělo váš web v oblíbených položkách prohlížeče?
 • Jaké zboží Vašeho internetového obchodu je nejnavštěvovanější a přitom Vám na něj nechodí skoro žádné objednávky?

Webcontrol

3561.0380172729ms -- 15731.8359375KB