Ignum.cz » O nás » Kariéra » Život u nás

Život u nás

Vzdělání a rozvoj

Jedním s pilířů strategie IGNUM je osobní rozvoj zaměstnanců. Každá pracovní pozice má vlastní adaptační plán, na který navazuje série volitelných a doporučených školení. IGNUM podporuje zaměstnance při studiu na vysoké škole.
 

Jak to vidí naši zaměstnanci

Michal Sobolič (1979)

Vystudoval střední průmyslovou školu elektrotechnickou v oboru oznamovací technika v Bratislavě, před nástupem do IGNUM v roce 2007 pracoval například jako analytik, programátor a počítačový technik.

Michal Sobolič je Systems Development Manager a á na starosti správu systémů, které IGNUM využívá pro obsluhu svých zákazníků a poskytování služeb hostingu a registrace domén. Tým čtyř interních vývojářů IGNUM, společně s externisty, pracuje na vylepšení a nových funkcích, které přinášejí zákazníkům vyšší komfort při zakládání a provozování jejich vlastních internetových projektů.

Kde berete inspiraci na nové služby a funkce vyvíjených systémů?

Inspiraci k vývoji nových funkčností našich systémů získáváme hlavně od našich stálých zákazníků a partnerů, kteří nám sdělují své zkušenosti a návrhy prostřednictvím našich kolegů z technické podpory. Dalším zdrojem inspirace jsou pro nás nově vznikající systémy a služby, ať už u konkurence nebo i v jiných oborech. Nemusí přitom vždy jít jen o funkčnost, ale třeba i styl ovládání a interakce s uživatelem systému.

Na jak dlouho dopředu plánujete vývoj?

Všechen vývoj plánujeme řádově v měsících, už proto, že se pohybujeme na vysoce dynamickém trhu internetových technologií, kde se děje stále něco nového. Samozřejmě záleží i na rozsahu jednotlivých projektů a změnových požadavků.

Můžete nám poodhalit nějaké aktuální plány?

Neustále pracujeme na vylepšování našich cloudových systémů – ať už jde o korporátní řešení LHC (Linux Hosting Cloud), kde upravujeme partnerské rozhraní, ale i WEBCLOUD.CZ a jeho rozhraní Webcontrol, poskytující cloudový hosting menším zákazníkům. Chystáme také výraznější změny našich interních systémů a rovněž i zcela nové projekty, o kterých budeme naše zákazníky včas informovat.

Pracujete i s návrhy zákazníků IGNUM?

Ano, jak jsem už říkal, návrhy a připomínky našich zákazníků jsou nám cenným zdrojem inspirace. Připomínky sbíráme i nepřímo, například z častých dotazů na pracovníky technické podpory, obchodu a marketingu. V IGNUM velmi dbáme na to, aby se naše nové služby a jejich ovládání co nejvíce přiblížily očekávání zákazníků, ovšem při tak velkém počtu požadavků není možné realizovat úplně vše.

Jaké používáte technologie a nástroje?

Systémy které vyvíjíme a spravujeme jsou různorodé. Nejčastěji ovšem používáme známé a rozšířené technologie jako PHP, C++, C# nebo Python a dokonce i Ruby on Rails. Z nástrojů používáme Eclipse, NetBeans a pro Microsoft technologie samozřejmě Microsoft Visual Studio.

Jak se vám daří koordinovat práci interních vývojářů s externisty – pracují na projektech společně?

Za pět let co pracuji u IGNUM jsem zažil snad všechny možné kombinace týmu a prakticky vždy jsme pracovali na projektech společně s externisty. Koordinace takového týmu je náročnější, respektive každá spolupráce s externími dodavateli je vždy trochu složitější. Souvisí to s rychlými změnami na trhu, které přicházejí i v průběhu projektů a je potřeba na ně reagovat. Je pak lepší, když je možné konzultovat změny rychle v celém týmu. Takže se osobně přikláním spíše k budoucímu rozšiřování týmu interních vývojářů a využívání flexibility externistů především u krátkodobějších projektů.

Jakou kvalifikaci musí mít vývojáři pracující pro IGNUM?

Jde nám hlavně o praktické zkušenosti, chuť neustále se zdokonalovat a schopnost pracovat samostatně. Důležitá je pro nás motivace poprat se s problémem, najít možná řešení a efektivně je vyřešit. Pracujeme v týmu, a proto je také dobré nebát se říct, že něco neumím.

Jak probíhá testování nových funkcí?

Máme několik úrovní testování, pokaždé jej navíc přizpůsobujeme danému systému, projektu a konkrétním změnám. U kritických systémů probíhají i automatické testy, při změnách pak programátorské a integrační testy a na konec i uživatelské a akceptační testy.

Co vás na vaší práci nejvíce baví?

Určitě efektivní řešení problémů a úspěšné dokončení projektů, které splňují očekávání uživatelů.

Co považujete za svůj největší úspěch?

Jako svůj největší osobní úspěch vnímám rozhodnutí odjet pracovat do Prahy k IGNUM, kde jsem se za posledních pět let posunul ve své kariéře mílovými kroky. Za svůj pracovní úspěch vnímám stmelení efektivně pracujícího týmu vývojového oddělení, který je složen z pracovitých lidí s širokými znalostmi. Je pro mne velmi důležité, že se na své kolegy mohu plně spolehnout.

Co byste chtěl dále zlepšovat?

Zlepšování informačních a provozních systémů je neustálý proces. Každý z našich systémů je živoucí organizmus, o který je třeba dbát, starat se a učit ho nové věci. Našim cílem je tedy zlepšovat jak základy našich systémů, tak i funkčnosti, které poskytují zákazníkům komfort a jednoduchost správy našich služeb.

Jak nejraději trávíte volný čas?

I když mě některé dny, díky schůzkám, v kanceláři za stolem nenajdete, mám sedavé zaměstnání, a proto svůj volný čas trávím právě pohybem. Nejčastěji zajdu na fitness, ale také rád běhám a jezdím na kole nebo na inline bruslích. Za kvalitní odpočinek považuji i chvilky s vypnutým telefonem, kdy se věnuji poslouchání hudby a relaxaci.

Webcontrol

45.8619594574ms -- 3124.796875KB